Schizofrenia może objawiać się na wiele sposobów. Urojenia, omamy oraz irracjonalne zachowania to jej najbardziej widoczne sygnały. Sama schizofrenia jest chorobą trudną do leczenia, zaś chory wymaga profesjonalnej pomocy. Ten zespół ciężkich i przewlekłych zaburzeń psychicznych utrudnia choremu normalne funkcjonowanie.

Osoby cierpiące na tę chorobę często mają swój własny, niepojęty dla innych tok rozumowania. Często mają również problemy z mówieniem, zaś ich słowa i myśli plączą się bezładnie, przez co trudno je zrozumieć. Często chorzy słyszą głosy, które popychają ich do określonych działań, chwalą lub karcą.

Schizofrenia czasem może mieć krótkotrwały charakter i mija po odpowiedniej terapii. Wielu chorych cierpi jednak na przewlekłą schizofrenię, zaś częste nawroty choroby utrudniają powrót do normalnego życia. Przyczyny schizofrenii pozostają sporą zagadką, choć sama choroba od lat cieszy się zainteresowaniem badaczy. Wielu specjalistów uważa, że objawy tej choroby są skutkiem zaburzeń chemicznych zachodzących w mózgu, istnieje również duże prawdopodobieństwo, iż wpływ na pojawienie się choroby mogą mieć czynniki genetyczne. W tradycyjnym leczeniu schizofrenii stosowane są leki, które mają zwalczać objawy choroby i ułatwiać pacjentowi normalne funkcjonowanie. Uzupełnieniem leczenia jest odpowiednia psychoterapia, która pozwala pacjentowi lepiej poznać i zrozumieć swą chorobę.