Schizofrenia – Nazywana jest chorobą królewską ze względu na bogactwo objawów. Jest charakterystyczna dla ludzi młodych, gdyż jej początki ujawniają się zazwyczaj we wczesnej dorosłości. Dotyka od 0,5-1,5% populacji. Wciąż nie są znane dokładne przyczyny jej występowania.

Schizofrenia charakteryzuje się specyficznymi objawami. Są to przede wszystkim tzw. objawy wytwórcze czyli halucynacje i urojenia, a także tzw. objawy negatywne, utrudniające normalne zachowanie, takie jak:
– mutyzm ( czyli ubóstwo mowy ),
– apatia,
– zobojętnienie,
– anhedonia,
– nieumiejętność znalezienia pracy i założenia rodziny,
– uboga mimika.Schizofrenia dzieli się na typy, przy czym objawy mogą występować w różnych kombinacjach. Podstawowe rodzaje choroby to:

– schizofrenia prosta,
– schizofrenia paranoidalna,
– schizofrenia hebefreniczna,
– schizofrenia katatoniczna.

Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych, które usuwają halucynacje i omamy, a później także pozostałe objawy. Pierwsze efekty widoczne są po około 4 tygodniach.

Coraz częściej zaleca się także psychoterapię, która pomocna jest przede wszystkim w poprawie funkcjonowania społecznego i wzroście samooceny.

Zdrowie psychiczne
Mówiąc o zdrowiu najczęściej mamy na myśli brak schorzeń somatycznych. Dbanie o zdrowie rozumiemy, jako regularne odwiedzanie lekarza, robienie badań profilaktycznych, stosowanie lekkiej diety i dbanie o aktywność fizyczną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na całościowe zdrowie człowieka składa się także dobra kondycja psychiczne. Ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Gdy przebywamy w szpitalu i dowiadujemy się, że grozi nam poważna operacja a może nawet kalectwo przejmujemy się tym bardzo, nie możemy spać i obawiamy się o swoją przyszłość. Zależność ciała i umysłu działa także w drugą stronę. Ktoś, kto cierpi na przewlekłą depresję albo boryka się ze stanami lękowymi wcześniej czy później zacznie także odczuwać dolegliwości somatyczne. Depresja to bardzo powszechna obecnie choroba, na którą w ciągu życia cierpi blisko jedna czwarta ludności. Depresja to choroba, która powoduje bezsenność, brak apetytu, bóle brzucha, głowy i problemy żołądkowe. Lekarze pierwszego kontakt bardzo często zmuszeni są odsyłać swoich pacjentów na konsultacje psychiatryczne. Bardzo często zdarza się tak, że pacjent cierpi na liczne dolegliwości, zleca się więc serie szczegółowych badań, które niczego nie wykazują. Zwykle wtedy bardzo często okazuje się, że objawy imitujące różne choroby mają swoje źródło w psychice. Jest całkiem sporo chorób somatycznych, które mogą objawiać się podobnie jak niektóre zaburzenia psychicznie. Przykładowo przy problemach hormonalnych z tarczycą niekiedy występują objawy podobne do nerwicy. Jeśli chodzi o często występujące obecnie zaburzenia psychiczne to pacjenci obecnie leczeni są z takich powodów jak: depresja, zaburzenia lękowe, hipochondria czy zaburzenia pamięci w wieku starszym. Nie brakuje także osób, które borykają się z różnego typu nałogami. Często występującą w społeczeństwie chorobą psychiczną jest także schizofrenia. Obecnie są skuteczne sposoby na leczenie tej ciężkiej choroby, niestety nie wszyscy pacjenci poddają się terapii. Wśród ludzi młodych zaburzenia psychiczne bardzo często dotyczą także anoreksji, bulimii i nadużywania narkotyków.