Jakie są przyczyny alkoholizmu? Można by śmiało powiedzieć, że ilu alkoholików, tyle przyczyn tej choroby. Każdy człowiek jest inny, każdy z innego powodu sięgnął po butelkę.

Niegdyś panowało przekonanie, że alkoholizm jest jedną z chorób „zarezerwowanych” dla osób o wyjątkowo słabej psychice, dziś jednak wiadomo, że alkohol nawet tych bardziej odpornych psychicznie może wcinać w poważny nałóg. Często alkoholizm ma podłoże genetyczne lub środowiskowe.

„Piję, bo wszyscy wokół mnie piją” – takie tłumaczenie często można usłyszeć z ust osoby uzależnionej od alkoholu. Statystyki również ukazują pewną niepokojącą zależność, a mianowicie fakt, że wśród osób nadużywających alkoholu i uzależnionych od niego bardzo dużą grupę stanowią dzieci alkoholików. Bardzo niebezpieczny jest alkohol wśród dzieci i młodzieży. Dla ich młodych, rozwijających się organizmów jest on przede wszystkim bardziej niebezpieczny, młodym ludziom jest się ponadto o wiele łatwiej uzależnić od alkoholu. A picie pod wpływem rówieśników jest niestety częstym problemem, któremu wielu młodych ludzi (zwłaszcza na imprezie) nie potrafi się oprzeć.