Czym jest depresja?

Depresja należy do jednych z poważniejszych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym w ostatnich latach. Coraz więcej osób ma problemy z tą dolegliwością, która zaczyna się niewinnie i często bywa lekceważona. Depresja jest jednak poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet dla życia i nie wolno jej lekceważyć.

depresja4

Życie w ciągłym pośpiechu, liczne problemy osobiste i zawodowe, towarzyszący nam niemal na każdym kroku stres sprawiają, że stany depresyjne sporadycznie dopadają każdego z nas. Należy jednak odróżnić krótkotrwałe okresy przygnębienia od poważniejszego problemu, jakim jest głęboka depresja.

Taka depresja może wpłynąć poważnie zarówno na życie zawodowe jak i prywatne. Uczucie ciągłego smutku, wieczne zmęczenie, poczucie rozpaczy i przekonanie, że świat jest „do bani” to najczęściej spotykane objawy depresji. Często towarzyszą im problemy ze snem oraz brak apetytu. Ne należy lekceważyć tych objawów. Depresja jest poważną chorobą, zatem im wcześniej zostanie wykryta, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie. Ważna jest jednak możliwie jak najszybsza pomoc, zarówno ze strony najbliższego otoczenia, jak i lekarza-specjalisty.