Depresja – depresja endogenna i epizod depresyjny

Depresja przybiera bardzo różne formy. W zależności od przyczyn, przebiegu i skutków można podzielić depresję na wiele odmian. Służy temu klasyfikacja międzynarodowa. Tutaj jednak nie będę skupiał się nad podziałem międzynarodowym depresji ale przybliżę najważniejsze odmiany tej choroby.

depresjaNajczęściej spotykana jest depresja reaktywna, pojawiająca się jako reakcja na niekorzystne wydarzenia lub trudności w życiu. Takimi przyczynami mogą być najczęściej utrata (śmierć) kogoś bliskiego, utrata pracy lub problemy w życiu codziennym (problemy z dziećmi lub problemy w związku). Depresja taka pojawia się najczęściej jako epizod depresyjny, który odpowiednio wcześniej zdiagnozowany i dobrze leczony, znika niepostrzeżenie.

Drugą odmianą depresji jest depresja endogenna. Jest to choroba psychiczna, który też pojawia się na skutek wydarzenia ale nie jest to warunek konieczny. Depresja endogenna osiąga nasilenie niewspółmierne do wydarzenia i trwa wiele miesięcy. Wymaga zawsze leczenia farmakologicznego i czasem, na skutek nasilenie objawów, leczenia szpitalnego. Depresja to choroba pojawiająca się coraz częściej. Jednak da się z nią żyć i odpowiednio leczona może zostać łatwo poskromiona.