pracoholizmNa czym polega terapia pracoholizmu?

Leczenie osób uzależnionych od czynności wymaga profesjonalnej terapii. Pracoholizm, jako jedno z takich uzależnień, również wymaga podjęcia odpowiednich metod leczenia. Na czym polega terapia pracoholizmu? Jak współczesna medycyna może pomóc osobom uzależnionym od pracy?

Pewnym problemem w terapii może tu być samo podejście osoby uzależnionej do swego problemu. Jak pokazują liczne badania, pracoholicy bardzo rzadko szukają pomocy u specjalistów. Nie widzą oni swego problemu, ponieważ ich uwagę przyciągają inne kwestie: prestiż, wysokie zarobki oraz związany z wykonywaną pracą prestiż społeczny. Kolejnym problemem, który utrudnia leczenie pracoholizmu, jest powszechna akceptacja tego zjawiska.

Terapia pracoholizmu polega przede wszystkim na pomocy osobie uzależnionej od pracy w poczuciu własnej wartości. To osoby, które swą wartość oceniają na podstawie wyników zawodowych. W leczeniu pracoholizmu ważną rolę odgrywa praca nad emocjami oraz angażowanie chorego w inne formy aktywności. Kontrola czasu pracy jest w terapii ważnym elementem, zaś każdy pracoholik musi nauczyć się tej trudnej umiejętności. Często osoby takie uczą się układania dokładnych programów swych zajęć, dzięki czemu swą pracę mogą pogodzić również z innymi zajęciami, np. z aktywnością fizyczną lub spędzaniem czasu z najbliższą rodziną.

Gdzie mogą szukać pomocy osoby uzależnione od pracy? Pracoholikom mogą pomóc przede wszystkim specjaliści zajmujący się terapią uzależnień. Ważną rolę odgrywają tu również grupy wsparcia, składające się z pracoholików próbujących zmienić coś w swym życiu.