Psychiatra od uzależnień

Uzależnienia stają się coraz większym problemem współczesnego świata. Jak wykazują badania, aż 10% ludzi dotkniętych jest jakąś formą uzależnienia. Uzależnienie objawia się wzrastającym zapotrzebowaniem na daną substancję, zaś w przypadku jej braku zaczynają się problemy związane ze złym samopoczuciem, zaburzeniami koncentracji oraz drażliwością. Często uzależnienia mogą mieć przykre konsekwencje.
psychiatra

Nie tylko źle wpływają na stan zdrowia, ale bardzo często bywają przyczyną problemów w pracy oraz utrudniają kontakt z innymi ludźmi. Uzależnienia to nie tylko narkotyki, alkohol i palenie papierosów. Coraz częściej pojawia się problem związany z uzależnieniem od leków, przy czym problem ten zazwyczaj dotyczy kobiet oraz bardziej zamożnych ludzi. Narkotyki, alkohol i nikotyna to uzależnienia, które zazwyczaj dotykają młodych ludzi.

Na alkoholizm szczególnie narażone są te osoby, które mają naturalną skłonność do depresji oraz z licznymi problemami osobistymi. Uzależnienie zazwyczaj rozwija się stopniowo. Zaczyna się od niewielkich dawek, jednak z czasem organizm domaga się coraz więcej i więcej… Największym problem zazwyczaj jest przyznanie się przed samym sobą do uzależnienia. Osoby dotknięte tum problemem oszukują przede wszystkim siebie, wmawiając sobie, że przecież w każdej chwili mogą zrezygnować z przyjmowania danej substancji. W rzeczywistości jednak rzadko to robią i dalej brną w nałóg. Warto pamiętać, że uzależnienie od alkoholu czy narkotyków wymaga pomocy medycznej oraz wsparcia w postaci uczestnictwa w spotkaniach grup niosących sobie wzajemną pomoc. W jaki sposób leczone są poszczególne rodzaje uzależnień? W przypadku alkoholizmu najpierw stosowana jest terapia „12 kroków”. Często jednak to nie pomaga, a pacjent wymaga odtrucia w warunkach szpitalnych. Często w leczeniu alkoholików sięga się pośrodku uspokajające, które pomagają w przypadku wystąpienia delirium. Fachowej i wyjątkowo profesjonalnej pomocy wymaga leczenie z uzależnienia od narkotyków. To szczególnie skomplikowany proces, który powinien przebiegać pod kontrolą specjalisty. Pod czujnym okiem lekarza powinno się leczyć również z uzależnienia od leków.