Kadra

słuchając aktywności mózguO czym należy wiedzieć idąc do psychologa

Coraz więcej osób korzysta z fachowej pomocy psychologicznej w związku z różnymi problemami, które pojawiają się w życiu. Jest to fakt bezsporny i tylko należy się cieszyć, że nieufność i wstyd przełamują osoby takiej pomocy naprawdę potrzebujące.

Mimo to ciągle wielu ludzi nie pójdzie do gabinetu psychologicznego właśnie z powodu wstydu i nieufności.

A przecież wystarczy uświadomić sobie parę spraw, aby wiedzieć, że nie należy przyjmować takiej nieufnej postawy, nie wolno wstydzić się korzystania z tego typu pomocy.

Po pierwsze, każdy z nas chodzi do lekarza i nikt pomimo to, nie myśli, siedząc w kolejce do niego, że po wyjściu z gabinetu, lekarz jakimś tylko sobie znanym sposobem, rozpowie na całe miasto na co jesteśmy chorzy. Tego również nie zrobi psycholog. Nikt nie ma prawa się dowiedzieć z jakim problemem wylądowaliśmy w jego gabinecie. Co więcej, nikt się nie dowie, że w ogóle tam byliśmy. Psychologa bowiem, tak jak lekarza, obowiązuje tajemnica, za której złamanie może zostać skazany i odbiera mu się prawo wykonywania zawodu. Tak więc problem zaufania został rozwiązany.

Wstyd jest naturalną ludzką reakcją na jakieś wydarzenie, które stawia nas w niekorzystnym świetle. To może być zarówno plama na koszuli jak i nieznośnie zachowująca się córka. To, czy zareagujemy wstydem na jakieś wydarzenie, zależy wyłącznie od nas. Czasami jednak wpadamy w ten stan, gdy ktoś próbuje nas zawstydzić, mówiąc o nas jakieś śmieszne zdanie lub wypominając na przykład naszą wagę i budowę ciała. Ale w tym przypadku również odczuwanie wstydu zależy od nas, naszego zdania na konkretną sprawę i nastawienia do niej. Popularni mówiąc, takie chamskie zachowania należy mieć gdzieś i się nimi nie przejmować.

Na szczęście mentalność Polaków bardzo mocno się zmienia, również w kwestii korzystania z pomocy różnych fachowców. Psycholog jest takim samym fachowcem jak neurolog czy hydraulik. Każdy może mieć konieczność skorzystania z jego usług. Nie należy więc się tego wstydzić. Tym bardziej, że również osoby znane nie krępują się o tym mówić.

A wstyd odczuwany przed psychologiem? Czegokolwiek by nie usłyszał, co a w naszym mniemaniu właśnie my zrobiliśmy czy pomyśleliśmy jak jedyni ludzie na świecie – tak nie jest! Psycholog słyszał to już wiele razy wcześniej i usłyszy również wiele razy później od innych.

Przecież w gruncie rzeczy ludzie są do siebie bardzo podobni, więc naprawdę nie ma się czego wstydzić.