psycholog dziecięcy

Gwałtowne zmiany zachodzące w ostatnich dziesięcioleciach przyniosły nam nie tylko szybki rozwój i postęp, ale również wpłynęły znacząco na nasze zdrowie. Wiele chorób, które dawniej występowały rzadko i dotykały głównie starsze osoby, obecnie zgarnia w swoje sidła nawet najmłodszych. Wśród nich pojawiają się nie tylko te somatyczne, jak otyłość czy wady postawy, ale coraz częściej psychiczne, zwłaszcza depresja, zaburzenia odżywiania i różnego rodzaju fobie.

Nie należy zaniedbywać symptomów pojawiających się u dziecka. Choroby najmłodszych są tak samo poważnym problemem i wymagają podobnego leczenia jak te „dorosłe”, jednak warto pamiętać, że dla młodego człowieka dodatkowym stresem może być już konieczność odwiedzania poważnego gabinetu z wywieszoną na białych drzwiach tabliczką „psycholog”.

Dziecięcy świat różni się od naszego i wymaga zastosowania innych, delikatniejszych rozwiązań. W takim przypadku najlepszym pomysłem jest psycholog dziecięcy. Takie gabinety są przyjazne dzieciom, nie odstraszają i oszczędzają im zbędnych nerwów, a sam psycholog jest przeszkolony do pracy właśnie z tą szczególną grupą wiekową. Dodatkowo warto zasięgnąć opinii o konkretnym, wybranym przez nas psychologu – dziecięcy tak samo jak „zwyczajny” powinien cieszyć się poleceniami innych pacjentów, a w tym wypadku głównie ich rodziców.