Medica 2000 S.C.
Psychologa Kategoria
Psychologa Opis

Wizyta u ginekologa na pewno nie będzie przyjemnością i wiele kobiet mocno przeżywa takie właśnie sytuacje. Trzeba jednak pamiętać, że wizyty takie są koniecznością i dzięki nim będzie można skutecznie dbać o zdrowie, co ma niezwykle istotne znaczenie również dla życia intymnego kobiety. Niewątpliwie szczególnie stresujące dla kobiety będą pierwsze wizyty u ginekologa, również takie, które będą rozpoczynać się jeszcze przed pierwszymi seksualnymi. Pewnie wiele kobiet zastanawia się nad tym jak wygląda wizyta u ginekologa, gdy jeszcze nie miała takiej wizyty. Jeśli kobieta jest dziewicą to pojawia się pytanie o to jak będzie wykonane badanie. Oczywiście kobiety z różnych powodów zgłaszają się do ginekologa zanim zaczęły życie seksualne. Bardzo często jest to związane z wyborem antykoncepcji. Różne są sytuacje zdrowotne kobiet i w związku z tym również te powody wizyty mogą być różne.

Wizyta przed pierwszym kontaktem seksualnym

Na samym początku takiej wizyty kobieta może się spodziewać, że odbywać się będzie wywiad lekarski, a wiec rozmowa z pacjentką odnośnie tego dlaczego w ogóle zdecydowała się ona na wizytę u ginekologa. Jeśli chodzi o przyczyny takich wyjazdów mogą one być różne, wiele będzie zależeć od sytuacji. Poza wyborem antykoncepcji przyczyną takiej wizyty może być np. bolesna miesiączka, może w grę wchodzić również taka kwestia jak nieregularne cykle menstruacyjne. Oczywiście udając się na taką wizytę kobieta musi przedstawić informację o tym kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka, pojawić się będzie mogło również pytanie o to kiedy miała miejsce pierwsza miesiączka. Lekarz może również pytać o regularność cyklu. Długość cyklu również będzie podlegać pytaniu, jest to czas od pierwszego dnia krwawienia do dnia, który poprzedza pierwszy dzień krwawienia następnej miesiączki. Warto więc udając się na taką wizytę takie rzeczy sobie przypomnieć, ponieważ dokładny wywiad będzie miał tutaj istotne znaczenie i na pewno będzie przeprowadzany przez lekarza.

Kiedy udać się do ginekologa na wizytę?

Oczywiście tak jak zostało wspomniane, chęć wybrania antykoncepcji, bolesne czy długie miesiączki. To wszystko mogą być czynniki, które będą powodem wizyty u ginekologa jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Rzyczyną może być również infekcja intymna w okolicach pochwy, dlatego wszelkie problemy ze świądem czy zaczerwienieniem tych okolic na pewno trzeba będzie kontrolować i udawać się z takim problemem do lekarza. Jeśli chodzi o przygotowanie się do takiej wizyty trzeba również pamiętać o wybraniu odpowiedniego terminu. Najlepiej będzie wybrać się do ginekologa, gdy nie ma miesiączki, najlepsze będą dni po zakończeniu krwawienia. Wyjątkiem powinny być stany nagłe, gdy trzeba udać się na badanie ze względu na poważne dolegliwości.

Badanie ginekologiczne w trakcie wizyty

Po tym jak przeprowadzony będzie wywiad z pacjentką oczywiście lekarz będzie przechodził do badania ginekologicznego. Przygotowanie do takiego badania powinno być związane z czysto higienicznymi działaniami jakie musi podjąć kobieta, tj należy się przed wizyta podmyć, ale nie używać płynów do higieny intymnej. Oprócz tego również kobieta może zadbać o swoją estetykę miejsc intymnych, ale to nie jest konieczne, jest to sprawa indywidualna. Brak depilacji lub golenia nie stanowi przeciwskazania do wykonania badania. Tuż przed wykonaniem badania warto będzie udać się do toalety, by pęcherz moczowy był pusty.

Celem badania będzie określenie budowy anatomicznej narządów w miednicy mniejszej. Oceniane będą takie elementy jak wielkość, kształt czy ruchomość narządów ręcznych. Wykonuje się w tym przypadku badanie dwuręczne, które polega na tym, że palce prawej ręki badają struktury wewnętrzne a ręka lewa znajduje się na powłokach brzusznych i bada szczególnie jajniki. W trakcie badania ginekologicznego dziewicy lekarz musi realizować je w bardzo delikatny sposób, by nie doszło do uszkodzenia błony dziewiczej. Palce lekarza znajdują się na wysokości przedsionka pochwy i jest minimalne ryzyko, że błona dziewicza będzie przebita w trakcie badania i dlatego pacjentka musi być tego świadoma.

Badanie z wziernikiem

Obecnie wprowadza się także specjalne wzierniki, które są przeznaczane do badania dziewic. Lekarze mogą z takiego przyrządu skorzystać, jednak jeśli nie maja odpowiednich rozmiarów to mogą od takiego badania odstąpić. Wzierniki służą do oceny tarczy szyjki macicy, ale również może się to wiązać z pobraniem wymazu cytologicznego z pochwy.

Badanie USG w przypadku dziewicy?

Jeśli chodzi o badanie ginekologiczne USG u dziewicy, aby nie doszło do uszkodzenia błony dziewiczej u dziewicy w czasie wprowadzania głowicy do pochwy, w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia najczęściej będzie się z takiego badania po prostu rezygnować. W tym przypadku lekarz zazwyczaj przeprowadza badanie przez użycie zwykłego aparatu USG, w ramach którego badanie jest realizowane w ramach normalnego klasycznego USG jamy brzusznej. Przed badaniem należy wtedy wybić duże ilości płynów, które wypełnią pęcherz moczowy i dzięki temu możliwa będzie ocena narządów wewnętrznych u kobiety.

Psychologa Telefon
228285903
Psychologa NIP
5252519626
Psychologa REGON
145857350
Psychologa Siedziba
ul. Smolna 34/14 00-375 Warszawa